Mirko: Fićo je budućnost! Filip: Mirku puno toga dugujem!
Objavljeno: 02. 10. 2015 - 10:20

02. 20. 2015.

Susret rukometnih klubova Prvo plinarsko društvo Zagreb i MKBMVM Veszprem u sklopu 03. kola VELUX EHF Lige prvaka neće biti samo okršaj prve i drugoplasirane momčadi Skupine A, ogled najhrabrije rukometne mladosti Europe i godinama sastavljane super skupe mašine mađarskog prvaka, već i direktan sudar dvaju hrvatskih reprezentativnih vratara.

Pouzdan, najbolji kada je najpotrebnije i već tradicionalno najraspoloženiji kada igra protiv „svojih“ iz Zagreba, na golu MKBMVM Veszprema stoji jedan od najboljih golmana svijeta i dugogodišnja  „jedinica“ hrvatske rukometne reprezentacije – Mirko „Hobotnica“ Alilović.

Njemu nasuprot teške će nalete Veszpremovih topnika pokušati zaustaviti jedan od najboljih mladih vratara Europe, legitimni nasljednik sjajnih hrvatskih golmana iz prošlosti, odnedavna „dvojka“ hrvatske rukometne reprezentacije, te kako bi proslavljeni hrvatski komentator Drago Ćosić kazao „ljudi moji nije naš Fićo fićo, naš Fićo je Ferrrari – jedan i jedini Filip „Fićo“ Ivić.

U razgovoru za službene stranice rukometnog kluba Prvo plinarsko društvo Zagreb, kao i za službeni program 03. kola VELUX EHF Lige prvaka, u paralelnom intervjuu svoju su najavu velikog dvoboja PPD Zagreba i MKBMVM Veszprema dali hrvatski reprezentativni vratari Mirko Alilović i Filip Ivić.

© Melczer Zsolt

Dečki da čujemo, čemu se publika može nadati u subotu u Areni?

M: Mi očekujemo pobjedu, Veszprem uvijek ide na pobjedu i tako će biti i ovoga puta. Činjenica je da smo u malo čudnoj situaciji, da nemamo trenera i da nam ulazak u sezonu nije bio idealan, ali polako se dižemo i vjerujem da imamo kvalitetu, iskustvo i znanje da budemo pravi. U Zagrebu nam sigurno neće biti lako, jer kao prvo igramo na jednom od težih gostujućih terena, kao drugo Zagreb puca od samopouzdanja, kao treće oni sigurno vide svoju šansu i u tome što mi igramo bez Nagyja i uopće ne sumnjam da kada se sve zbroji Zagrebaši računaju na bodove i protiv nas. Međutim i nas će se nešto valjda pitati u toj utakmici pa stoga da ponovim „mi smo Veszprem i u Zagreb ne dolazimo s bijelom zastavicom već idemo po nova dva boda“.

F: Veszprem je ekipa prema kojoj gajimo veliki respekt. Viceprvak Europe, osvajač SEHA Gazprom lige i sigurno jedna od tri najbolje i najkvalitetnije momčadi na svijetu u ovom trenutku. Mi smo s druge strane u velikom naletu, otvorili smo Ligu prvaka s dvije velike pobjede nad Kielom i Celjem, igramo u našoj Areni u kojoj u posljednjih osam domaćih utakmica imamo sedam pobjeda i samo onaj jedan poraz od Barcelone. Veszprem je svakako favorit, ali mislim da i oni znaju da ih u subotu ne očekuje lak posao. Mi ćemo dati svoj maksimum i neka bolji pobjedi.

Jeste li mogli zamisliti da ovu utakmicu Zagreb dočekuje kao prvoplasirana momčad skupine A EHF Lige prvaka, a da se Veszprem nalazi na drugom mjestu?

M: Mene nije iznenadila pobjeda Zagreba nad Kielom. Pobijedili su ih i lani, a mišljenja sam da je Kiel danas slabija momčad nego prošle sezone jer jednostavno imaju manjak igrača. Nije lako u kratkom periodu ostati bez Jiche, Palmarssona i Laugea i ne nadomjestiti takve  igrače. To naravno ne umanjuje pobjedu Zagreba, jer hrvatski su prvaci i u drugom kolu pokazali da imaju kvalitetu i da pobjeda nad Kielom nije bila slučajna. Mislim da je utakmica u Celju pokazala da je Zagreb danas mentalno vrlo jaka momčad, jer gubiti cijelu utakmicu u onakvoj atmosferi i na koncu se vratiti i okrenuti rezultat u svoju korist može samo karakterno jaka momčad.

F: Moglo se tu svašta dogoditi. Mogli smo biti zadnji bez boda, ali eto odigrali smo pravo, muški u obje utakmice i na koncu smo zasluženo lideri grupe nakon dva kola. Protiv Kiela smo briljirali, obrana nam je definitivno forte, a protiv Celja smo na koncu imali i malo sreće, odnosno kako ja to vidim dragi nas je Bog nagradio za sav trud koji ulažemo. To što je Veszprem trenutno drugi i što je imao, uvjetno rečeno, „kiks“ u Plocku nije za mene iznenađenje u prvom redu zbog toga što je Wisla odlična ekipa i prosto sumnjam da će mnogi iz Poljske kući odnijeti bodove. Veszprem je za mene bio favorit za prvo mjesto u skupini i prije nego li je natjecanje krenulo i bez obzira na trenutnu situaciju ja i dalje ne vidim da bi se nakon 14 odigranih utakmica netko mogao ubaciti ispred njih.

[caption id=“attachment_7657” align=“alignleft” width=“600”]SONY DSC SONY DSC[/caption]

Mirko u kakvoj je Veszprem trenutno situaciji? Ostali ste prvo bez trenera Ortege, a potom i bez kapetana Nagyja.

M: Sve je ovo malo čudno za nas, jer u ovakvoj situaciji se niti jedan igrač u dosadašnjoj karijeri nije susreo. Rijetko se događa da se trener smjenjuje u devetom mjesecu. Za sve nas je odlazak trenera Ortege bio šok, ali pobjeda nad Flensburgom i dobra igra vratile su nam toliko potreban ambijent i opće ne sumnjam da ćemo do utakmice u Zagrebu biti na 100 posto i da ćemo biti pravi kada to bude bilo najpotrebnije.

Filipe i jedna i druga ekipa poznate su po sjajnoj obrani i odličnim vratarima. Misliš li da će upravo obrana biti od presudne važnosti u subotu u Areni?

F: Sigurno da su jake obrane nešto što krasi našu, ali i njihovu igru. Oni imaju dva vrhunska golmana, Miklera i Alilovića, koji u kombinaciji s granitnom obranom, sastavljenom od nekoliko obrambenih specijalista poput Schucha, našeg Sulića i Mirsada Terzića, čine obrambeni bedem koji je gotovo nemoguće probiti. Siguran sam da će na kraju slaviti ekipa koja će odigrati agresivnije u obrani i koja će doći do većeg broja lakih golova.

Mirko kažu ljudi da si uvijek najraspoloženiji kada braniš protiv „svojih“. Kako to komentiraš, veseliš li se ponovnom igranju u Areni Zagreb i možeš li se prisjetiti one utakmice od prije dvije godine kada si imao protiv Zagreba 21 obranu i kada si bio najbolji igrač Veszprema u onoj visokoj 33:22 pobjedi mađarskog prvaka u Areni?

M: Uvijek je lijepo vratit se u Arenu i lijepo je natjecati se protiv svojih! Veselim se utakmici, ovo je totalno druga ekipa od one s kojom smo igrali prije dvije godine, jer premda se radi o više-manje istim igračima ostaje činjenica  da su ti momci danas puno zreliji, iskusniji i kvalitetniji igrači nego li je to bio slučaj onda. Sjećam se one utakmice, naravno, i iskreno se nadam da moj Veszprem može ponoviti partiju koju smo pružili tada. Sigurno da neće biti 11 razlike za nas, ali ja bih odmah potpisao neka bude plus jedan i odlično.

Mirko kakav je Fićo? Filipe što ti kažeš na reprezentativnog cimera?

M: Fićo je budućnost, kao uostalom i većina Zagrebove ekipe. Lijepo je vidjeti ovako kvalitetan Zagreb koji igra sjajnu obranu pa usto i fantastičnog Filipa na golu koji svojim obranama pomaže ekipi. Iz utakmice u utakmicu vidi se koliko napreduje, vidi se da odlično radi i da je pred njim svjetla budućnost.

F: Mirko je jedan od najboljih golmana svijeta. Prošle je godine muku mučio prvo s ozljedom, pa operacija, pa dug oporavak i povratak, pa nesreća da se sjajni Mikler razbranio i da ga je trener Ortega forsirao do kraja sezone. Međutim, Mirka pratim, gledam i divim se na koji je način otvorio novu sezonu. Sjajno brani, u velikoj je formi i sigurno da mojim suigračima u subotu neće biti lako, tim više što ih Mirko sve jako dobro poznaje. Što se tiče moje suradnje s njim mogu reći već sada da ću mu vječno biti zahvalan zbog načina na koji me uzeo pod svoje u reprezentaciji, kako mi je pomogao da se uklopim i da postanem dio hrvatske reprezentacije koja je svetinja. Što se našeg konkretnog posla tiče također sam u dugu prema Mirku koji mi je od prvog reprezentativnog dana dijelio savjete, korigirao neke moje greške i bio mi podrška kada je to bilo najpotrebnije. Za mladog golmana kao što sam ja velika je stvar imati kolegu i na neki način idola kao što je Mirko. S jedne strane jedan od dva ili tri najbolja svjetska golmana, a s druge strane iskreni prijatelj, podrška, rame za plakanje i definitivno najbolji cimer. Od srca mu želim svu sreću kako na privatnom, tako i na poslovnom planu, ali iskreno se nadam da ću mu ipak malo pomrsiti račune u subotu i da će se na koncu veseliti moj Zagreb.

 

Fićo i Mirko

  Povratak na sve vijesti