PPD Zagreb u Osijeku tijesno poražen od Szegeda na otvaranju Lige prvaka
Objavljeno: 16. 09. 2018 - 10:30

Počela je nova sezona najboljeg Europskog klupskog natjecanja – VELUX EHF Lige prvaka. U prvom kolu, Zagrebaši su u osječkom Gradskom vrtu pred nešto više od 2,500 navijača u napetoj završnici poraženi od mađarskog MOL-Pick Szegeda 23:24. Bez obzira na poraz, Zagreb je pokazao dobru, čvrstu igru u oba pravca protiv momčadi koja će ove sezone sigurno tražiti kartu za Final four turnir u Kölnu. Slijedeća prilika za dokazivanje je već u srijedu kada 'Lavovi' gostuju u Njemačkoj kod Flensburga.

Zagrebaši su dobro otvorili utakmicu. Obrana predvođena Šušnjom i Kontrecom funkcionirala je sjajno te je iskusni Španjolac Maqueda bio jedini koji je uspijevao pronaći put do mreže Urha Kastelica s vanjskih pozicija. Napad je s druge strane pronalazio kvalitetna rješenja za čvrstu i visoku obranu Mađara, pogotovo ulaskom povratnika u redove PPD Zagreba Lovre Jotića koji je već u prvih nekoliko kola regionalne lige pokazao kako će biti veliko pojačanje za hrvatske prvake ove sezone. S nekoliko sjajnih asistencija Jotić je prvo razigrao Burića i Šušnju, a kasnije dva puta i sam pogodio te bio možda i glavni razlog za +3 Zagreba na kraju prvog dijela (12:9). Pridružio mu se kao i uvijek sjajni Zlatko Horvat s pet pogodaka iz isto toliko pokušaja, dok je novu obrambenu dimenziju mladoj momčadi Line Červara donio David Mandić na 'dvojci' u 6-0 obrani koja je u prvom dijelu izgledala vrlo dobro.

Gosti su bolje otvorili drugi dio. Prvo je Bodo s dva sjajna dalekometna pogotka otvorio obranu Zagreba i napravio više mjesta za Banhidija i Källmana koji su kasnije s dva pogotka u nizu nepunih pet minuta nakon početka drugog dijela poravnali rezultat i stvari vratili na početak (13:13). Na agresivniju obranu Szegeda Lino Červar je s druge strane pokušao odgovoriti igračem više u fazi napada te igrom s dva kružna napadača no na samom početku drugog dijela jednostavno ništa nije polazilo za rukom Zagrebašima te su gosti iz Mađarske serijom 6:1 pobjegli na +2. Situaciju je za Zagreb dodatno otežao Tin Kontrec koji je u 40. minuti zbog neopreznog prekršaja nad Richardom Bodom dobio izravni crveni karton. Červar je tada odlučio u igru uvesti Ariana Jovića umjesto Urha Kastelica koji je u nešto više od 40 minuta obranio tek pet lopti, te je upravo Jović sa dvije sjajne obrane donio novu nadu Zagrebu koji tada stiže do 17:17 i u potpunosti se vraća u utakmicu. Prelaskom u 5-1 obranu s Valentinom Ravnićem 'Lavovi' uspjeli narušiti ritam napada momčadi iz Mađarske te se pogotkom Leona Šušnje na još jednu sjajnu asistenciju Lovre Jotića u posljednjih pet minuta ušlo s 22:22. Minutu prije kraja Richard Bodo je svojim petim pogotkom večeras doveo goste u prednost od 23:24. Zagrebaši su imali još jednu priliku započeti novu sezonu Lige prvaka bodom protiv favoriziranih Mađara no Valetino Ravnić nije uspio nadmudriti Marina Šegu i na semaforu je ostalo 23:24.

PPD Zagreb je u sjajnoj utakmici večeras u Osijeku predvodio kapetan Zlatko Horvat osam pogodaka, dok su Senjamin Burić i Josip Božić Pavletić dodali po tri. Za Szeged s druge strane Jonas Källman 6/6, Bence Banhidi 5/5. Marin Šego na kraju 13 obrana, dok su Urh Kastelic i Arian Jović zajedno zaustavili sedam.

Novu priliku za dokazivanje u Ligi prvaka PPD Zagreb ima već u srijedu kada gostuju u Njemačkoj kod Flensburga.

Lino Červar, trener PPD Zagreba:

,,Žao mi je radi mojih igrača nakon ovakvog poraza. U početku utakmice smo radili previše grešaka i zato jednostavno nismo mogli napraviti veću razliku. Obrana je u drugom poluvremenu pala ali opet i uz to sve smo bili jako blizu i zaista mi je žao što nismo došli barem do boda jer mislim da smo zaslužili.''

Arber Qerimi, igrač PPD Zagreba:

..Obrana je bila dobra na početku a napad spor. Kasnije smo počeli igrati bolje i imali +3 nakon prvog dijela. U drugom poluvremenu se Szeged brzo vratio u utakmicu i igralo se čvrsto sve do samog kraja kada smo imali priliku za izjednačenje ali jednostavno nismo pogodili. Šteta.''

Juan Carlos Pastor, trener MOL-Pick Szegeda:

,,Teška utakmica za početak Lige prvaka. Dobra je stvar što smo na kraju došli do bodova obzirom da smo zaista loše otvorili utakmicu, pogotovo u napadu protiv zaista motiviranog domaćina danas. Ipak, jasno je kako ćemo morati igrati bolje i nastaviti raditi jer Zagreb danas nije bio daleko od toga da nas iznenadi i uzme bodove.''

Matej Gaber, igrač MOL-Pick Szegeda:

,,Težak početak, slažem se s trenerom. Nije bilo lako, Zagreb je uvijek neugodan protivnik ali eto na kraju smo stigli do dva boda i to je ono najvažnije u ovom trenutku.''

PPD ZAGREB – MOL-PICK SZEGED 23:24 (12:9)

PPD Zagreb: Jović 2 obrane, Kastelic 5 obrana; Ereš, Mrakovčić, Božić Pavletić 3, Kontrec, Burić 3, Sršen 1, Horvat 8 (3), Šušnja 2, Potočnik 1, Jotić 2, Ravnić, Qerimi 1, Mandić 1, Bičanić 1. Trener Lino Červar

MOL-Pick Szeged: Šego 13 obrana (1 pogodak), Alilović; Maqueda 3, Källman 6, Bodo 5, Sigurmannson 2 (2), Canellas, Balogh 2, Blažević, Gaber, Šoštarić, Rodriguez, Banhidi 5, Kasparek, Bombač, Zhitnikov. Trener Juan Ca