Hrvati među najvišima, najjačima i idealne dobi
Prosjek godina naše reprezentacije gotovo je identičan prosjeku sastavu koji je u Portugalu osvojio naslov
Iako se ponekad provlači da su naši rukometaši ostarjeli ili da su fizički inferiorniji u odnosu na Francuze ili Dance, s kojima posljednjih godina redovito igraju u završnicama velikih natjecanja, statistika pokazuje da je hrvatska reprezentacija među najvišima i najjačima na svjetskom prvenstvu te da je u idealnoj životnoj dobi za sportaše.
Visina je samo 15%
Červar je okupio reprezentaciju koja je treća po visini, nakon njemačke i srpske, a uz Mađare pakleni su najsnažniji. Nevjerojatno zvuči podatak da su naši igrači viši i teži čak i od Rusa, koji su godinama pojam za rukometne divove. Prva sedmorka paklenih ne odstupa puno u prosjeku od kompletne reprezentacije.
- Moderan rukomet traži brzinu, ali i visinu – ponavlja izbornik Lino Červar koji u izboru ima i drugog najvišeg igrača na cijelom prvenstvu – 22-godišnji Marko Kopljar visok je 210 centimetara, a samo je jedan igrač centimetar viši od njega – Rumunj Marian Cozma, suigrač Ivana Pešića u Veszpremu.
Naravno, centimetri i kilogrami ne osvajaju medalje, Balić i društvo su to najbolje pokazali u Portugalu i Ateni kad su u finalima za suparnike imali njemačke divove Zerbea, Pettersona i Schwarzera.
- Antropometrija je važna, ali ni u kojem slučaju nije dominantna. Visina i težina igrača su samo 15%, a puno su važnije motorika, tehnika, taktika i ponajprije psiha – kaže rukometni stručnjak, profesor Nenad Zvonarek.
- Može igrač biti visok i dva i pol metra, ali nema li brzinu izbačaja, eksplozivnost i pravu selekciju šuta, centimetri mu ništa ne znače.
Još jedna statistička zanimljivost vezana je uz prosječnu starost naše reprezentacije. Kad je Červar 2003. u Portugalu doveo Hrvatsku do prvog svjetskog naslova prosječna starost igrača bila je 26,3 godine, a današnja reprezentacija ima prosjek 26,4 godine, a kad se dodaju i “otpisani” 26,2 godine. U oba slučaja odstupanje je minimalno.
Klupa smanjuje prosjek – Po tome smo idealni jer opet imamo dobar spoj mladosti i iskustva. Ali problem je što nam prosjek godina poboljšavaju mlađi igrači, koji uglavnom sjede na klupi. Prva sedmorka puno je starija od cijelog sastava, te “potrošenija” u odnosu na onaj sastav iz Portugala 2003. Tada se nije moglo dogoditi da Pero Metličić bude pričuva u klubu, i zato će izbornik Lino Červar imati težak zadatak da nađe ravnotežu, da igraju i stari i mladi. A opet je teško, nakon svega što su napravili, jednom Baliću ili Metličiću reći da sjednu na klupu, i to u Splitu – kaže Zvonarek.
Još jedan rukometni profesor, Zdravko Malić, kaže da je u modernom rukometu ključno ne dopustiti suparniku da vas stalno faulira.
- Hrvatska je u Portugalu pretrpjela najmanje prekršaja. Lopta je išla prebrzo za suparničke braniče.
Uspije li Červar ponoviti čarobnu formulu iz 2003. Hrvatska će opet biti na tronu.
(Večernji list)