Ždrijeb EP:Hrvatska u skupini s Norveškom, Rusijom i Ukrajinom
HRVATSKA će na Europskom rukometnom prvenstvu u siječnju 2010. godine igrati u skupini A zajedno s Norveškom, Rusijom i Ukrajinom. Domaćin Austrija unaprijed je odredio da će se hrvatska skupina igrati u Grazu. U Linzu, odnosno u skupini B, osim Austrije igrat će i Danska, Island te Srbija.
Nema sumnje da će Innsbruck svjedočiti posebno zanimljivim utakmicama pošto su se u skupinu C koja se igra u ovom gradu natiskali velikani poput Njemačke, Poljske i Švedske pojačani za uvijek neugodne Slovence. Ova grupa je već sada dobila nadimak “skupina smrti”.
U posljednjoj grupi D koja je smještena u Wn. Neustadtu igrat će Francuzi, Mađari, Španjolci i Česi.
Prve tri reprezentacije svake skupine plasirat će se dalje, te će tvoriti dvije četvrtfinalne skupine po šest momčadi. Bodovi se prenose, a skupina A gdje nastupa Hrvatska se križa sa sastavima skupine B.
Protiv Norvežana igrali smo u drugom dijelu proteklog Europskog prvenstva koje se održalo baš u Norveškoj 2008. Nakon što smo u grupi A ubilježili sve tri pobjede i skupili maksimalnih 6 bodova, formirala se nova Skupina I u kojoj su se našli Danci, Poljaci, Slovenci, Crnogorci i domaćini. Protiv njih smo odigrali posljednju, treću utakmicu. Izvukli smo bod (bilo je 23:23) koji nam je bio dovoljan za polufinale. Norveška je na koncu završila kao šesta, nakon što su u borbi za peto mjesto izgubili od Šveđana.
Na posljednjem Svjetskom prvenstvu u Hrvatskoj početkom 2009. Norveška je bila deveta. Natjecanje su počeli u skupini D koja se igrala u Poreču. Nakon tri lagane pobjede protiv autsajdera Saudijske Arabije, Brazila i Egipta, uslijedili su porazi protiv Srbije i Danske. No i 6 bodova bilo im je dovoljno za prolazak dalje. Drugi dio natjecanja odveo ih je u zadarsku Grupu II. Tamo su svladali Makedonce i Nijemce, a u direktnom dvoboju protiv Poljske za prolazak u polufinale ostali su kratki za jedan gol i na koncu završili tek kao peta momčad ove grupe. Uslijedila je borba za deveto mjesto, i utakmica protiv Slovačke koju su pobijedili s 27:34.
Na predstojeće Europsko rukometno prvenstvo kvalificirali su se kao druga momčad Grupe 3. Iako su imali isti broj bodova kao i Island, Islanđani su imali malo bolju gol razliku. U grupi su još bili i Makedonci, Estonci i Belgijci. Norvežani su dobili sve kvalifikacijske utakmice osim one protiv Islanda. Zanimljivo je da su oba okršaja dvije prvoplasirane momčadi završile neodlučeno.U Norveškoj je bilo 31:31, a na Islandu 34:34.
Nekad su ruski rukometaši bili među najboljima na svijetu. Ruski rukometni savez može se pohvaliti da u svojoj vitrini ima tri zlata, tri srebra i jednu broncu sa svjetskih prvenstava, četiri olimpijska zlata, olimpijsko srebro i olimpijsku broncu, te zlatnu i dvije srebrne medalje s europskih prvenstava. No, “dani ponosa i slave” za ruske rukometaše davna su prošlost. Posljednje odličje, brončana olimpijska medalja, osvojeno je 2004. godine u Ateni.
Na Olimpijskim igrama u Pekingu Rusi su bili šesti, na Europskom prvenstvu u Norveškoj završili su na 14. mjestu, a na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu u Hrvatskoj bili su jedini favoriti (uz Španjolce) koji nisu uspjeli proći skupinu. No, iako više nisu na razini svojih najboljih dana, ruske rukometaše nikad nije pametno podcijeniti.
Lino Červar jako dobro poznaje ekipu Nikolaja Čigareva, koja je posljednjih godina bila česti protivnik Hrvatske. Prošle godine s njima smo se susreli u zadarskom Višnjiku, u kojem su se hrvatski rukometaši kvalificirali za Olimpijske igre. Hrvati su tada slavili protiv svih protivnika u skupini, ali samo Rusi su namučili naše rukometaše. Červarovi izabranici na kraju su slavili 26:24. Rusi su ujedno, krajem prosinca prošle godine, imali čast da u pripremnoj utakmici za Svjetsko prvenstvo otvore Arenu Zagreb. Hrvatska je slavila 22:24 iako je igrala bez Petra Metličića, Blaženka Lackovića, Denisa Buntića i Ivana Balića. Samo dan kasnije Hrvati su protiv Rusa igrali i u osječkom Gradskom vrtu, te opet slavili ali ovoga puta s manje uvjerljivih 27:26.
Rusi su se na Europsko prvenstvo kvalificirali iz skupine sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom, Švicarskom, Italijom i Farskim otocima. Završili su na čelu skupine s 18 bodova, što su ostvarili kroz 9 pobjeda i jedan poraz. Rusi su izgubili samo na gostovanju kod Srbije, gdje su domaćini slavili 35:29, ali namučili su se i u gostima kod Švicarske, gdje su slavili sa samo jednim golom razlike. Na domaćem terenu Srbiju su pobijedili 35:31.
Rukomet je jedan od sportova koji u Ukrajini ne uživa pretjeranu popularnost. Ukrajinci su u svijetu rukometa totalni anonimusi. Na svjetskim prvenstvima pojavljivali su se samo dvaput, 2001. u Francuskoj i 2007. Njemačkoj. Najbolji rezultat ostvarili su na svom prvom nastupu, bili su sedmi. Šest godina kasnije završili su na 14. mjestu.
Na Europskom prvenstvu su se, pak, prvi put pojavili 2000. godine i otada su redoviti sudionici kontinentalne smotre najboljih rukometaša. No, nikad se nisu pretjerano iskazali; najbolji im je rezultat 11. mjesto koje su izborili 2002. u Švedskoj.
Ukrajina se na prvenstvo plasirala kao drugoplasirana momčad skupine 7. Ispred njih su bili samo Španjolci sa 14 bodova, dok je Ukrajina skupila 10 bodova u pet pobjeda i tri poraza i tako iza sebe ostavila Nizozemsku, Litvu i Cipar. Ukrajinci su u kvalifikacijama gubili na gostovanju kod Nizozemaca (24:19), kod Španjolaca (30:21) i kod Litve (30:25), ali su na svom terenu pobijedili Španjolce 25:23 što pokazuje da ih možda ipak ne treba unaprijed otpisati. (index.hr)