Šupuković na Otvorenom: Smanjiti financijski jaz između nas i Europe i rehabilitirati bazu!

Objavljeno: 13. 06. 2023 - 11:48
Gostujući u emisiji Hrvatske radio televizije „Otvoreno“, direktor rukometnog kluba Prvo plinarsko društvo Zagreb i predsjednik Udruženja sportskih klubova pri HGK Vedran Šupuković govorio je o problemu financiranja klupskog sporta u Hrvatskoj.
Uz gospodina Šupukovića o temi su govorili i prof. dr. sc. Mladen Vedriš, ekonomski stručnjak, Visoko učilište Effectus, počasni predsjednik HNS-a; Josip Pavić, državni tajnik Ministarstva turizma i sporta; glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač te Josip Salopek, tajnik RK Ivan - Mikanovci.
- Ono što je evidentno je da u Hrvatskoj od osamostaljenja, znači od 1992. godine, evo sad je već 31 godina samostalnosti, zapravo cjelovit model financiranja sporta nije postojao. Od početaka 90-ih postojao je jedan neslužbeni model, koji se zasnivao na tome da su klubovi uglavnom financirani od jedinica lokalne samouprave i poduzeća u većinskom državnom vlasništvu. Međutim, prije nekih deset godina ulaskom u EU, poduzeća u većinskom državnom vlasništvu su prestala financirati sport, a paralelno s tim su jedinice lokalne samouprave u većini smanjivale sredstva za sport – kazao je Šupuković.
Klubovi su ostali bez značajnog dijela sredstava.
- I u tom jednom dijelu, klubovi su ostali bez značajnog dijela sredstava, a rashodi su vrlo visoki, vrlo fiksni i taj deficit prihoda koji je nastao u tom trenutku je bio gotovo nemoguće supstituirati na domaćem tržištu, zato što su kapaciteti domaćeg gospodarstva u jednom dijelu nedostatni, u drugom dijelu možda bi kroz neko porezno opravdanje to trebalo učiniti primamljivijim da gospodarstvo financira sport. U tom je kontekstu ova inicijativa vezana za sportsko udruženje, odnosno udruženje sportskih klubova pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Ona je postojala i prije 4-5 godina, u predpandemijsko vrijeme, ali u ovoj godini se ukazala prigoda da to realiziramo putem Hrvatske gospodarske komore koja je prepoznala svu tu slojevitost problema – dodao je Šupuković.
- U ovom trenutku brojimo nešto više od 50 klubova na nacionalnoj razini koji su se učlanili u Udruženje sportskih klubova pri HGK. Plan je da u najskorije vrijeme okupimo predstavnike svih tih klubova na jednom mjestu i da zajedno pokušamo komunicirati te neke inicijalne prijedloge te ćemo u trenutku postizanja konsenzusa biti spremni izaći pred javnost, ali i pred Ministarstvo turizma i sporta, odnosno Ministarstvo financija – dodao je Šupuković, te se potom osvrnuo i na mađarski model pristupa ovom problemu koji je, kako kaže, polučio izvanredne rezultate.
- Postoji 14 zemalja Europske unije koji imaju neki model poreznih olakšice prilikom ulaganja u sport, a mađarska ima jedan dosta specifičan model. Kada je u pitanju mađarski model ja bih se referirao na dvije stvari. Prva je zdravlje nacije, a druga učinci ukupne industrije sporta na nacionalnu ekonomiju. O zdravlju nacije govori sljedeći podatak. 2011. godine Mađarska je bila četvrta na listi pretilosti u Europskoj uniji, da bi prema podacima iz prosinca 2022. godina bila na 17. mjestu. S druge strane broj sportaša u šest najvažnijih sportova za Mađare se gotovo udvostručio u istom razdoblju. Sa 150 tisuća mladih ljudi koji su se bavili tim sportovima došli su na 287 tisuća čime su evidentno rehabilitirali tu sportsku bazu, a to je u konačnici i nama cilj. Da bi mi napravili određeni iskorak te izašli iz ove situacije koja je ekstremno teška za hrvatski klupski sport moramo za početak smanjiti financijski jaz između nas i Europe te moramo rehabilitirati bazu. To je dakako uzročno posljedično vezano jedno s drugim. Da biste imali djecu morate imati rezultat. Djeca moraju imati idole, nekoga na koga će se ugledati i u tom kontekstu vidim to naše rješenje koje bi moglo imati dodirne točke sa spomenutim mađarskim modelom – zaključio je direktor Šupuković.