Na današnji dan prije 25 godina Zagreb je obranio naslov prvaka Europe!
Objavljeno: 30. 05. 2018 - 10:18

Prije točno 25 godina, na današnji dan, rukometaši Prvog plinarskog društva Zagreb osvojili su svoj drugi naslov prvaka Europe.

U nedjelju, 30. svibnja 1993. godine rukometaši Zagreba u Frankfurtu su obranili godinu ranije osvojeni naslov prvaka Europe.

Drugu godinu zaredom Zagreb je osvojio tadašnji Kup prvaka i odnio kući prijelazni pehar uglednog francuskog dnevnika L'Equipea. Zanimljivo, bila je to posljednja sezona u kojoj se igralo u tom formatu natjecanja pa je čuveni pehar i ostao u vitrinama najtrofejnijeg hrvatskog sportskog kolektiva.

Bila je to ujedno i prva europska sezona u kojoj je Zagrebu bilo dozvoljeno nastupati u domaćoj dvorani (za prvi europski naslov Zagrebaši su zbog rata bili domaćini po raznim europskim dvoranama), a iz tog vremena kreću čuvena domaćinstva u Ledenoj dvorani Doma Sportova.

U velikom finalu, koje se tada igralo na dvije utakmice, slavili smo protiv njemačkog Wallau, dok smo prije toga redom bili bolji od Celja Pivovarne Laško (Slovenija), Maccabi RL (Izrael), Braga (Portugal) i Venissieux (Francuska).

U prvoj utakmici finala koja se igrala u Ledenoj dvorani Doma Sprotova slavio je hrvatski prvak rezultatom 22:17, da bi u uzvratu bio poražen s 22:18 i tako stigao do svog drugog europskog naslova.

Gol vrijedan Lige / Kupa prvaka u posljednjem je napadu postigao pokojni velikan rukometa Iztok Puc i tako Zagrebu donio ogromno slavlje.

Nastupi Zagreba u Kupu prvaka u sezoni 1992. / 1993.:

1. KOLO : Zagreb – Celje PL (17:18, 26:17)
  2. KOLO : Zagreb – Maccabi RL (30:24, 34:29)
  3. KOLO : Zagreb Braga (26:21, 21:22)
  4. KOLO : Zagreb – Vinissieux (23:19, 27:18)
  5. FINALE : Zagreb – Wallau (22:17, 18:22)

Za Zagreb su nastupali:

1. Tonči Peribonio (vratar)
  2. Rolando Pušnik (vratar)
  3. Vladimir Vujović (vratar)
  4. Nenad Kljajić (kružni napadač)
  5. Božidar Jović (kružni napadač)